تبلیغات
بزرگترین سرمایه آدمی توانگری نیست، بلکه خلق و خوی خوش است - تفاوتهای دولتی که احمدی نژاد از خاتمی تحویل گرفت با آنچه برای روحانی به ارث گذاشت
 
بزرگترین سرمایه آدمی توانگری نیست، بلکه خلق و خوی خوش است
                                                        
مدیریت


مدیر وبلاگ : FORSAT3000
مطالب اخیر
نویسندگاندر این وبلاگ
در كل اینترنت
بررسی تغییرات آمارهای اقتصادی در طول 8 سال گذشته، واقعیت های تلخی را یادآوری می کند که نتیجه اعمال سیاست های اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد بوده است.

به گزارش سرویس اقتصادی «انتخاب» به نقل از خبر اقتصادی ؛ با بررسی این آمار می توان برآوردی از وضعیت کشور در زمانی که محمود احمدی نژاد زمام امور را به دست گرفت و شرایط امروز را که قرار است دولت را به حسن روحانی تحویل دهد، به دست آورد.


درآمد نفتی رویایی در 8 سال

مهمترین موضوعی که مورد انتقاد کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است، نمود نیافتن رشد قابل توجه درآمدهای نفتی کشور در بهبود وضعیت اقتصادی کشور و توسعه زیرساخت ها باشد.

در دولت احمدی نژاد مجموعا 720 میلیارد دلار درآمد نفتی نصیب کشور شد که از مجموع درآمدهای نفتی همه دولت های گذشته بیشتر بوده است. کل درآمد های سه دولت قبلی روی هم برابر 432 میلیارد دلار بوده، یعنی شش دولت موسوی، هاشمی و خاتمی روی هم تنها نزدیک به 75 درصد دو دولت احمدی نژاد، درآمد های نفتی داشتند. درآمد های نفت در دولت میرحسین موسوی برابر 102 میلیارد دلار بود. درآمد نفتی کل دوران آیت الله هاشمی رفسنجانی  نیز برابر با 123 میلیارد و 60 میلیون دلار بوده است.  همچنین مجموع درآمد نفتی دوران سیدمحمد خاتمی در سال 1376 تا 1384 برابر، 206 میلیارد دلار بوده است.

با این حسابکل درآمدهای نفتی ایران از سال 1360 تا سال 1392 برابر یک هزار و ده میلیارد دلار بوده که سهم درآمد دولت هشت ساله احمدی نژاد از این 31 سال، بیش از 57 درصد بوده است.

با این وجود اما رشد اقتصادی در این دولت به مراتب کمتر از رشد اقتصادی کشور در دولت های گذشته بوده است.

رشد اقتصادی؛ صفر

از لحاظ رشد اقتصادی، دولت های سید محمد خاتمی و آیت الله هاشمی در سال پایانی خویش، عملکرد نزدیکی داشته اند. رشد اقتصادی کشور در سال 1375 به 6.1 درصد رسیده بود که هشت سال بعد در سال آخر دولت سید محمد خاتمی این رقم به 6.4 درصد رسید. طی سال های گذشته از دولت محمود احمدی نژاد اما رشد اقتصادی رو به نزول گذاشت و به جای رسیدن به نرخ رشد 8 درصدی که در برنامه چهارم توسعه به آن اشاره شده بود، نرخ رشد اقتصادی در سال پایانی دولت صفر و حتی منفی برآورد شده است.  

نبود آمار متمرکز و مستند در 2 سال اخیر دستیابی دقیق به آمار رشد اقتصادی در دولت دهم را با مشکل مواجه کرده است و اما طبق برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس، رشد اقتصادی سال گذشته در حالت خوش بینانه صفر بوده است. این موضوع با توجه به کاهش شدید رشد بخش های نفت، صنعت و کشاورزی، کاملا قابل پذیرش است.


نرخ تورم؛ از 10 درصد تا 32 درصد

افزایش نرخ تورم در سال های اخیر اما بیشترین انتقادهای عمومی را روانه دولت ساخته است. آمارهای نرخ تورم و روند صعودی آن در سال های اخیر یکی از اصلی ترین مشکلات دولت آینده است. نرخ تورم در سال 1376 که آیت الله هاشمی دولت را به سید محمد خاتمی تحویل داد، 16.6 درصد بود. این شاخص در سال 1384 که سید محمد خاتمی، قوه مجریه را به محمود احمدی نژاد تحویل داد، 10.4 درصد برآورد شده است. اما نرخ تورم در پایان سال گذشته به 32 درصد رسید و اخیرا بانک مرکزی نرخ 34 درصدی را برای این شاخص در اردیبهشت ماه اعلام کرده است تا محمود احمدی نژاد این شاخص را در این شرایط به حسن روحانی تحویل دهد.

افزایش نرخ بیکاری

نرخ بیکاری دیگر شاخص اقتصادی است که درسال های اخیر وضعیت چندان مساعدی را نداشته است. با وجود رشد فزاینده درآمدهای نفتی، اشتغال زایی مطلوبی شکل نگرفت تا حتی در مقاطعی دولت از اعلام این شاخص خودداری کند. در آن مقطع برخی کارشناسان، نرخ بیکاری را تا 17 درصد برآورد می کردند. با این وجود آمار رسمی نشان می دهد که نرخ بیکاری در سال آخر دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی،  12 درصد بود. این شاخص در سال پایانی فعالیت دولت سید محمد خاتمی به 10.3 درصد رسید.  طبق آخرین آمار منتشره که مربوط به پاییز سال 91 است، نرخ بیکاری 11.2 درصد برآورد شده است.

کاهش 70 درصدی ارزش پول ملی

التهابات ارزی در طول دو سال اخیر موجب شد تا ارزش پول ملی به کمتر از یک سوم، کاهش یابد و افتی تاریخی رقم بخورد. بهای دلار در طول 8 سال دولت محمود احمدی نژاد 3.5 برابر شده است به گونه ای که از 902 در سال پایانی دولت سید محمد خاتمی به 3 هزار و 400 تومان فعلی رسیده است.

همچنین هر قطعه سکه بهار آزادی زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور ایران سوگند یاد کرد، 96 هزار تومان بود ولی امروز به بالاتر از یک میلیون و 100 هزار تومان رسیده که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.

رشد ناموزون دستمزد کارگران با تورم

در شرایطی که ارزش پول ملی تا این حد سقوط کرده است و در این سال ها رشد تورم نیز رکوردهایی را پشت سر گذاشته اما حداقل دستمزد کارگران، افزایش نامتناسبی با افزایش هزینه ها داشته است که نشان از کاهش قدرت خرید طی سال های اخیر دارد. طی 8 سال گذشته حداقل دستمزد کارگران از 122 هزار تومان در سال 84 به 389 هزار تومان در سال 91 و البته 478 هزار تومان در سال 92 رسیده است.

تولید خودرو

با وجود رشد درآمدهای نفتی اما در زمینه تولید و صنعت نه تنها پیشرفت قابل توجهی حاصل نشد بلکه ناکامی هایی هم با صنعتگران همراه بود. طی سال های اخیر مشکلات واحدهای تولیدی به دلیل اعمال برخی سیاست های اقتصادی به حدی رسید که تعداد قابل توجهی از آن ها تعطیل شدند و بسیاری نیز مجبور شده اند ظرفیت تولید خود را کاهش دهند.

از صنعت خودرو به عنوان گل سرسبد صنایع کشور یاد می شود که در طول سال های پس از انقلاب پیشرفت های قابل توجهی داشته است و همواره تحت حمایت دولت قرار داشته است. با این وجود وضعیت این صنعت هم در دو سال اخیر بحرانی شد به طوری که محصولات خودروسازان هم گران شد و هم نایاب. طبق آمارهای رسمی وزارت صنعت، در سال 84 بیش از 960 هزار خودرو در کشور تولید شد در سال های پس از 84 هم رشد تولید خودرو آهنگ قبلی خود را پیش گرفت و افزایش تولید را تجربه کرد اما در طول دو سال اخیر این صنعت با بحران مواجه شد تا جایی که میزان تولید خودرو در سال گذشته به 920 هزار دستگاه رسید که کمتر از تولید آن ها در سال 84 است.

 قیمت خودرو

مقایسه افزایش قیمت خودرو بین سالهای 84 تا خرداد 92 نشان می دهد که قیمت  پراید در سال 84  حدود 6 میلیون وهشتصد هزار تومان بود که به حدود 15 میلیون تومان رسیده است. قیمت پژو 405 در این ماه  نسبت به قیمت آن  در سال  84 که 11.9 میلیون  تومان بود حدود 2 برابر شده است.

صادرات محصولات غیر نفتی

کشور در بخش صادرات غیر نفتی و میعانات و خدمات البته با بهبود آمار مواجه شده است. صادرات از 8.5 میلیارد دلار در سال 84 به بیش از 40 میلیارد دلار رسیده است. هرچند که واردات هم رشد فزاینده ای داشته است و حتی در یک سال رکورد 65 میلیارد دلار را به ثبت رسانده است. با این وجود سال گذشته حدود 50 میلیارد دلار کالا وارد کشور شد. سال 84 میزان واردات کشور 39 میلیارد دلار اعلام شده است.


اتفاقات شاخص؛ انحلال سازمان برنامه و اختلاس 3 هزار میلیاردی

سه هزار میلیارد تومان برای ایرانیان عددی کاملا گویاست. این عدد بی تردید رکورددار بزرگترین اختلاس تاریخ ایران است که در زمان دولت احمدی نژاد، در شبکه بانکی کشور کشف شد. دو بانک ملی و صادرات در این فساد نقش اساسی ایفا کردند و مدیر عامل بانک ملی نیز پس از این حادثه از ایران گریخت.

همچنین یکی از نخستین اقدامات محمود احمدی نژاد انحلال یا تعطیلی سازمان برنامه و بودجه کشور بود.

بررسی این آمارها و شاخص ها تنها خلاصه ای از وضعیت اقتصادی کشور در زمان تحویل زمام قوه مجریه به شیخ دیپلمات، را نشان می دهد. دولتی امید به بهبود وضعیت اقتصادی را از همان روزهای پیش از روی کار آمدن، زنده کرده است و نشانه های آن در بازار طلا و ارز نیز خود را نشان داده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
1396/06/7 21:40
Hi, its good piece of writing concerning media print, we all know media is
a enormous source of facts.
1396/05/16 20:31
hey there and thank you for your info – I've definitely picked up something new from
right here. I did however expertise several technical issues using this web site,
since I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly.

I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining,
but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google
and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
Anyway I am adding this RSS to my email and can look out
for a lot more of your respective interesting
content. Ensure that you update this again soon.
1396/05/16 20:09
I got this website from my pal who informed me regarding this website and
now this time I am browsing this site and reading very informative posts here.
1396/05/16 19:42
My partner and I stumbled over here different page and thought I may as well check
things out. I like what I see so now i'm following you.
Look forward to looking over your web page again.
1396/05/16 19:21
I've learn a few just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.
I wonder how a lot effort you put to create any such fantastic informative site.
1396/05/16 19:17
May I simply say what a comfort to find someone who really understands what they are discussing on the internet.
You actually understand how to bring an issue to light
and make it important. A lot more people must read this and understand this
side of your story. I was surprised that you aren't more popular since you certainly possess the gift.
1396/05/16 19:06
Aw, this was an extremely good post. Taking the
time and actual effort to generate a great article…
but what can I say… I procrastinate a lot and don't
seem to get anything done.
1396/05/16 07:12
I've been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of area
. Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.
Studying this information So i'm satisfied to express that I
have an incredibly excellent uncanny feeling I found out exactly what I
needed. I most for sure will make sure to don?t forget this website and give
it a look on a relentless basis.
1396/05/15 16:02
I really like it whenever people come together and share ideas.
Great blog, stick with it!
1396/05/12 21:55
Terrific post however I was wondering if you could write a litte more on this topic?

I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.

Kudos!
1396/05/10 10:41
Hey! I just wanted to ask if you ever have
any problems with hackers? My last blog (wordpress) was
hacked and I ended up losing months of hard work due to no back up.
Do you have any solutions to protect against hackers?
1396/05/9 21:15
Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking
at alternatives for another platform. I would be fantastic if you
could point me in the direction of a good platform.
1396/05/9 11:30
I am now not certain where you're getting your information, however good topic.
I must spend a while learning more or understanding more. Thanks for great information I was in search of this info for
my mission.
1396/05/9 07:54
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and also the
rest of the website is also very good.
1396/05/9 07:24
Wonderful work! That is the kind of information that are supposed
to be shared around the net. Disgrace on Google for not positioning this post higher!
Come on over and discuss with my web site .
Thanks =)
1396/05/8 12:34
Thanks very nice blog!
1396/05/8 12:18
This information is invaluable. Where can I find out more?
1396/05/7 22:45
Hi all, here every person is sharing these kinds of familiarity, thus it's good
to read this blog, and I used to pay a visit this website all the time.
1396/05/7 22:40
Your style is very unique in comparison to other people I've
read stuff from. Many thanks for posting when you have the
opportunity, Guess I will just bookmark this site.
1396/05/7 21:57
Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
Is it very difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty
fast. I'm thinking about making my own but I'm not sure where to start.
Do you have any ideas or suggestions? Cheers
1396/05/7 19:13
Great post. I'm dealing with many of these issues as well..
1396/05/7 18:39
Everything is very open with a very clear explanation of the challenges.
It was truly informative. Your site is very helpful.

Thank you for sharing!
1396/05/7 14:56
Wonderful items from you, man. I have consider your stuff prior to and you are just too great.

I actually like what you've got here, certainly like what you are stating
and the way wherein you say it. You're making it
enjoyable and you still take care of to stay it smart.
I can not wait to learn much more from you. This is really a
terrific web site.
1396/05/7 09:15
constantly i used to read smaller articles that as well clear their motive,
and that is also happening with this paragraph which I am reading at
this time.
1396/05/7 07:49
I know this if off topic but I'm looking into starting
my own blog and was wondering what all is needed
to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

I'm not very web smart so I'm not 100% positive. Any tips or advice would be
greatly appreciated. Kudos
1396/05/5 01:01
I used to be able to find good information from your articles.
1396/04/5 16:34
core از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آیا نه نشستن خوب با من پس از برخی از زمان.

جایی درون پاراگراف شما قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای
بسیار در حالی که کوتاه.
من این کردم مشکل خود را با
جهش در منطق و شما ممکن است را
سادگی به پر همه کسانی شکاف.
که شما که می توانید انجام من می قطعا تا پایان در گم.
1396/04/5 02:49
core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین در آغاز آیا نه نشستن
بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما قادر به من مؤمن
متاسفانه فقط برای بسیار در حالی که کوتاه.
من این مشکل خود را با فراز در مفروضات و یک خواهد را خوب به
کمک پر کسانی که شکاف. که شما که می توانید انجام
من را قطعا تا پایان مجذوب.
1396/04/5 00:45
چلیپا از خود نوشتن در حالی
که ظاهر شدن مناسب در آغاز آیا واقعا کار بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما در واقع موفق به من
مؤمن متاسفانه فقط برای کوتاه در حالی که.

من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در
منطق و یک خواهد را سادگی
به کمک پر همه کسانی شکاف. که شما
که می توانید انجام من را قطعا تا پایان
مجذوب.
1396/02/26 03:01
An interesting discussion is worth comment. There's no doubt that that you need
to publish more about this topic, it may not be a taboo matter but generally people do not speak about such topics.
To the next! Best wishes!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30