گروه اقتصادی- فرزانه غلامی - افشاگری اخیر معاون اسبق وزارت نفت در خصوص صرف هزینه 46میلیارد دلاری در طرح توسعه فازهای پارس جنوبی در شرایطی که هیچ فاز جدیدی به تولید نرسیده، نگاه‌ها را متوجه بزرگ‌ترین میدان گازی جهان کرده است.

به گفته اکبر ترکان «برای راه اندازی نهایی ده فاز جدید در حوزه پارس جنوبی می‌بایست حدود 23میلیارد دلار و برای کل فازهای این حوزه 40میلیارد دلار هزینه می‌شد، اما با وجود این که در سه سال گذشته 46میلیارد دلار در این حوزه سرمایه‌گذاری شده هیچ فاز جدیدی به تولید نرسیده است.»
در همین حال خبرگزاری مهر بتازگی گزارشی از عملکرد وزیران نفت در پارس جنوبی از سال 76 تاکنون منتشر کرد که نتایج حاصل از آن قابل تأمل است. بنا به این گزارش «برخی کارشناسان دوران وزارت 8ساله بیژن زنگنه را دوران شکوفایی پارس جنوبی می‌دانند، چراکه با مشارکت شرکت‌هایی همچون توتال فرانسه، انی ایتالیا، گازپروم روسیه، پتروناس مالزی و چندین و چند شرکت ریز و درشت بین‌المللی 5 فاز این میدان مشترک گازی با ظرفیت اسمی 125 میلیون مترمکعب در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.
در مقابل اما برخی دیگر از کارشناسان راه‌اندازی 5 فاز پارس جنوبی را در حالی که فشار تحریم‌ها به اندازه شرایط موجود صنعت نفت نبود، یک شاهکار نمی‌دانند.
کارشناسان انرژی با بیان اینکه نحوه عملکرد مدیران نفتی در پارس جنوبی یکی از اصلی‌ترین ملاک‌ها برای تعیین شکست یا موفقیت آنان است، معتقدند طی سال‌های گذشته قطر حداقل 13برابر ایران از پارس جنوبی نفت برداشت کرده که این مسأله بیش از هر چیزی از عقب‌ماندگی 11ساله ایران از قطر در برداشت ناشی شده است.
دکتر نرسی قربان در این خصوص می‌گوید: تاخیر در تکمیل فازهای پارس جنوبی ناشی از عملکرد پیمانکاران نیست، بلکه ناشی از عدم پرداخت دولت است، چراکه قراردادهای بسته شده در پارس جنوبی بعضا به لحاظ مالی یک سال و نیم تاخیر دارند که این عامل سبب شده است تا پیمانکاران با مشکل مواجه شوند. این کارشناس اقتصاد انرژی عقیده دارد، اگرچه تحریم‌ها بی‌تاثیر نبوده اما دولت نسبت به تعهدی که به پیمانکاران داشته به موقع عمل نکرده است. اظهارنظر مقامات آگاه و کارشناسان انرژی در آستانه شکل‌گیری کابینه دولت یازدهم و تاکید آنان بر حسابرسی دقیق دولت آینده از نحوه هزینه‌کرد چنین مبالغ هنگفتی بدان معنی است که پارس جنوبی باید از اولویت‌های کاری دولت آینده در حوزه انرژی باشد. واقعیت این است که تا به امروز 18سال از آغاز توسعه نخستین فاز پارس جنوبی می‌گذرد، اما روند توسعه آن همچنان با چالش‌های متعدد روبه روست، حال آن که نصف ذخایر گاز طبیعی کشور در این میدان مشترک با قطر قرار دارد.یک کارشناس انرژی در این زمینه به خبرنگار ما می‌گوید: دولت آینده باید بیشترین منابع را برای تکمیل فازهای ناقص پارس جنوبی هزینه کند تا این فازها به درآمدزایی برسند و به جای گسترده کردن حوزه فعالیت خود در 10فاز بهتر است تلاش خود را روی 5 تا 6 فاز متمرکز کند. به گفته عوض محمد پارسا در صورت تکمیل فازهای نیمه کاره در دولت آینده و بهبود و اصلاح روابط بین‌الملل می توان عملکرد دولت آینده را در حوزه انرژی موفق توصیف کرد.وی اضافه می‌کند: اگر در دولت آینده تعاملات بین‌المللی بهبود یابد می‌توان از فاینانس‌های دیگر کشورها برای توسعه پارس جنوبی بهره برد، چراکه منابع داخلی برای این امر ناکافی است.این فعال حوزه انرژی ادامه می‌دهد: ایران هم اکنون یک سوم قطر از پارس جنوبی بهره‌برداری می کند و ظاهرا قطر به طولانی‌تر شدن دوره تحریم‌ها علیه ایران بسیار علاقه‌مند است تا با خیال راحت‌تری منابع مشترک را غارت کند.بر این اساس بهتر است، دولت آینده از طریق سازمان ملل مانع غارتگری قطر آن هم در شرایطی که ایران امکان بهره‌برداری را در سایه تحریم از دست داده، مانع ادامه سوء استفاده این کشور شود. وی تاکید می‌کند، تمام هم و غم دولت آینده باید در راستای رفع عقب‌ماندگی کشور در برداشت از پارس جنوبی باشد.