واکنش دولت آمریکا به انتخاب روحانی و ابراز تمایل برای مذاکره مستقیم، درخواست دولت انگلیس از رئیس جمهور جدید ایران، استقبال فرانسه از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران و ترس رژیم اسرائیل از روی کار آمدن حسن روحانی، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است. 

آمریکا: آماده مذاکره مستقیم با دولت جدید ایران هستیم

به گزارش «تابناک»، بخش عمده مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران، به پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و واکنش کشورهای گوناگون به این موضوع اختصاص دارد.

در این رابطه، روزنامه «واشنگتن پست» واکنش رسمی کاخ سفید به انتخاب حسن روحانی را بازتاب داده که همچون همیشه، حالتی دوپهلو و غیرشفاف دارد. به نوشته این روزنامه، دولت آمریکا به سبب انتخاب رئیس جمهور جدید به ایرانیان تبریک گفته، اما در عین حال مدعی شده حکومت ایران، «جوی مرعوب کننده» را ایجاد کرده که سبب محدود شدن آزادی بیان شده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفته ایالات متحده به نتایج انتخابات ایران احترام گذاشته و به مردم ایران بابت شنیده شدن صدایشان تبریک می‌گوید؛ اما در عین حال، بر این باور است که «سانسور و فقدان شفافیت» در روند انتخابات بوده است. وی در ادامه تأکید کرده آمریکا همچنان خواستار یافتن راهکاری دیپلماتیک برای مسأله هسته‌ای ایران است. 

آمریکا: آماده مذاکره مستقیم با دولت جدید ایران هستیم

البته گفتنی است، واکنش آمریکا تنها به اظهارات کارنی محدود نمانده و کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای،‌ رسما نسبت به انتخابات ایران اعلام موضع کرده است. به نوشته خبرگزاری فرانسه، در بیانه کاخ سفید آمده ایالات متحده آمده است تا با رئیس جمهور جدید منتخب مردم ایران، وارد مذاکره مستقیم بر سر موضوع هسته ای شود. دولت آمریکا هدف از چنین مذاکره‌ای را «یافتن راهکاری دیپلماتیک برای از میان بردن کامل نگرانی‌های جامعه جهانی درباره برنامه هسته‌ای ایران» دانسته است. البته در این بیانیه نیز ضمن تکرار ادعاهای کارنی، اظهار امیدواری شده دولت جدید در ایران بتواند در راستای خواسته‌های مردم گام بردارد.

آمریکا: آماده مذاکره مستقیم با دولت جدید ایران هستیم

دولت انگلیس، از جمله دیگر دولت‌های خارجی است که به فاصله اندکی پس از اعلام نتایج انتخابات، اقدام به اعلام موضع خود کرده است. به نوشته «دیلی استار» لبنان، دولت انگلیس از روحانی درخواست کرده در پی پیروزی در انتخابات، ایران را «در مسیری متفاوت» هدایت کند. در بیانیه ای که از سوی سخنگوی وزارات خارجه انگلیس قرائت شده، از روحانی درخواست شده با استفاده از فرصت پیش آمده، ایران را در راهی جدید هدایت کند که شامل توجه به نگرانی‌های جامعه جهانی درباره برنامه هسته‌ای ایران و نیز پیشبرد روابط سازنده با جامعه بین‌المللی است. 

آمریکا: آماده مذاکره مستقیم با دولت جدید ایران هستیم

دولت فرانسه نیز به نوبه خود به انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران واکنش نشان داده و ابراز امیدواری کرده دو کشور بتوانند در دوره جدید، با یکدیگر به همکاری بپردازند. به نوشته «یدیعوت آحارانوت»، لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه اظهار داشته که مایل است با رئیس جمهور برگزیده مردم ایران، در موضوعات گوناگون به ویژه در موضوع هسته‌‌ای و نیز بحران سوریه همکاری نماید. به نوشته این روزنامه، در بیانیه ای که از سوی وزارت امور خارجه فرانسه منتشر شده، آمده: «فرانسه از تمایل مردم ایران به دمکراسی استقبال می‌کند». 

آمریکا: آماده مذاکره مستقیم با دولت جدید ایران هستیم

اما سرانجام در میان همه واکنش‌ها، موضع رژیم اسرائیل به نتیجه انتخابات ایران بسیار قابل توجه است، زیرا روزنامه «تایمز اسرائیل» با انتشار مطلبی، از «ترس» این رژیم از انتخاب روحانی در ایران خبر داده است.

به نوشته این روزنامه، جانشین وزیر جنگ رژیم اسرائیل گفته، این رژیم نگران است ‌با پیروزی روحانی، ایران بتواند زمان بیشتری ‌در مذاکرات برای خود بخرد. «گیلعاد اردان»، در توضیح این موضوع گفته، شاید غرب با پیروزی روحانی «وسوسه» شده و در حالی که سانتریفیوژها در ایران در حال کار کردن است، با انجام گفت‌و‌گوهای بیشتر با ایران موافقت کند. به این ترتیب، ایران می‌تواند با ‌فرصت پیش آمده، برنامه هسته‌ای خود را بیش از پیش گسترش دهد.

گفتنی است، افزون بر این مطالب ‌که به مواضع دولت‌های خارجی درباره انتخاب روحانی اختصاص دارد، از شب گذشته تاکنون تقریباً همه مطبوعات انگلیسی زبان، یک یا چند مطلب خود را به انتشار گزارش‌هایی از فرایند انتخاباتی در ایران، معرفی رئیس جمهور جدید ایران و همچنین فضای پدید آمده در ایران پس از انتخابات اختصاص داده اند.