تصویب احداث لوله دوم انتقال آب به یزد در بودجه ۹۲

مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان از تصویب احداث لوله انتقال آب دیگری به یزد خبر داد و گفت: نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی کوچک‌ترین مقاومتی را برای مقابله با تصویب این طرح انجام ندادند.

به گزارش تسنیم  اسفندیار امینی امروز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه با محوریت مشکلات آبی استان اصفهان که در سالن اجتماعات اداره کل جهاد کشاورزی استان برگزار شده بود با بیان اینکه خداوند در طبیعت برای ما سدهایی تعبیه کرده، اظهار کرد: در واقع خداوند با قرار دادن خصلتی همچون یخ بستن برف‌ها و بارش‌های باران در طبیعت به بهترین شکل ممکن به ذخیره‌سازی آب پرداخته است.

وی با بیان اینکه سد دیگر طبیعی منابع زیرزمینی و قنات‌ها هستند، افزود: در هر دو حالت خداوند ذخیره‌سازی آب را به صورتی قرار داده است که از بروز مشکلات همچون تبخیر آب و آلوده شدن در درامان بماند.

مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه ما اکنون با سد سازی در طبیعت اختلال ایجاد کرده و این تناسب را به هم ریخته‌ایم، تصریح کرد: مشکلات کنونی ما به دلیل سد سازی‌ها در گذشته پدید آمده است و باید بگوییم که وضعیت ما از این هم بدتر خواهد شد.

وی با اشاره به نحوه توزیع آب زاینده‌رود، ادامه داد: 430 میلیون مترمکعب از این آب برای مصارف شهری و شرب اصفهان، 93 میلیون مترمکعب برای یزد، 46 میلیون مترمکعب برای کاشان، 200 میلیون مترمکعب برای چهارمحال و بختیاری، 76 میلیون مترمکعب برای توسعه کشاورزی برخوار و موارد دیگر برداشت می‌شود.

حفر تونل دوم کوهرنگ و چشمه لنگان تنها 390 میلیون مترمکعب آب آوری داشته است

امینی با بیان اینکه دولت با حفر تونل دوم کوهرنگ و تونل چشمه لنگان تنها 390 میلیون مترمکعب آب آوری به زاینده‌رود داشته باشد، عنوان کرد: این در حالی است که مجموع آبی که از زاینده‌رود برداشت و توزیع می‌شود برابر 1.5 میلیارد مترمکعب است.

وی با تأکید بر اینکه برداشت 200 میلیون مترمکعبی در مناطق بالادستی رودخانه برابر با برداشت 500 میلیون مترمکعبی در مناطق پایین‌دستی رودخانه است، بیان داشت: این مسئله به این دلیل رخ می‌دهد که برداشت آب در بالادست رودخانه ارتباط مستقیمی با افزایش ضریب نفوذپذیری آب دارد.

مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان با تأکید بر اینکه صنایعی همچون صنایع نظامی اقدام به خرید زمین‌های کشاورزی در مناطق بالادست رودخانه کرده‌اند، ابراز کرد: خریداری و کشت در این زمین‌ها به دلیل مجاورت با رودخانه سبب بحرانی تر کردن این وضعیت می‌شوند.

در بودجه 92 احداث لوله انتقال آب دوم به یزد تصویب شد

وی با بیان اینکه در بودجه 92 تصویب شد که لوله انتقال آب دومی به یزد کشیده شود، گفت: حجم انتقال آب از این لوله 5 مترمکعب در ثانیه بوده که برابر با انتقال 150 میلیون مترمکعب آب در سال است و این برای اصفهان یک فاجعه است.

امینی از نحوه عملکرد 20 نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی انتقاد کرد و افزود: اگر نمایندگان اصفهان کمترین مقاومتی می‌کردند این طرح تصویب نمی‌شد و این گونه که شواهد نشان می‌دهد نمایندگان استان تنها مخالفتی که با این طرح داشته‌اند در حد رأی مخالف دادن به این طرح بوده است.

کاری نکنیم رودخانه زاینده‌رود به رویا تبدیل شود

وی با اشاره به اینکه در جریان خشک شدن آب دریاچه ارومیه نماینده آن شهر برای مخالفت به تنهایی تحصن کرد تا جلوی این کار را بگیرد، متذکر شد: باید میزان و نحوه خروج آب از حوزه زاینده‌رود اصلاح شود و گرنه رودخانه زاینده‌رود برای اصفهان تبدیل به رویا می‌شود.